Інфографіка після дискусії Порошенка з Трубою. Що таке ДБР і хто його такого зробив?

Після допиту в Державному бюро розслідувань екс-президента України Петра Порошенка розгорнулася публічна медіполеміка між прихильниками колишнього гаранта директором ДБР.  Роман Труба обрав платформою для «удару у відповідь» свій канал у месенджері «Телеграм». Спершу він повідомив, що наступний допит Порошенка можливий із застосуванням поліграфа, далі звинуватив Порошенка в перетворенні з державника на «звичайного політика». Ще за три дні Директор ДБР написав досить розлогу публікацію, в якій спробував обґрунтувати, чому прихильники Порошенка і лояльні до нього політики маніпулюють. Але і директор ДБР занадто захопився полемікою і допустив помилки у своїх аргументах.

Що робить ДБР і хто його придумав?

До сфери відання Державного бюро розслідувань належить запобігання, виявлення, припинення і розкриття злочинів, які вчинили: вищі посадові особи, працівники Національного антикорупційного бюро і Спеціальної антикорупційної прокуратури. Ще цей орган має повноваження розслідувати військові злочини.

Серед них:

10 із 12 авторів були членам комітету ВРУ із питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Сотник – членкиня комітету із питань євроінтеграції, а Чумак – з питань протидії корупції.

У сесійній залі парламенту 15 листопада 2015 року Законопроект про створення ДБР в другому читанні і в цілому підтримали 241 народний депутат, із 344 присутніх в той день в парламенті. Більшість голосів віддали фракції, які входили в тогочасну коаліцію: БПП, НФ, Самопоміч і Батьківщина.
Найбільше голосів віддали найчисельніші фракції БПП і Народний фронт. Але підтримка законопроекту від депутатів цих фракцій не була одностайною. Найбільшу часку голосів за створення ДБР віддали:
  • ВО «Батьківщина» – 84,2%;
  • «Об’єднання «Самопоміч» – 80,8%.
Де беруться працівники ДБР?
За статтею 11 закону про ДБР, керівника органу призначає Президент України за поданням прем’єр-міністра.
Призначення можливе лише після проходження конкурсу і номінації на призначення від конкурсної комісії з 9 осіб. Ця комісія також відбирає першого заступника і заступника Директора ДБР. Призначає їх – керівник Бюро.
Членів комісії призначають таким чином: по три особи від президента, парламенту і уряду.
До відання директора ДБР, серед іншого, належить призначення працівників центрального апарату і керівників місцевих управлінь органу. Яких відбирає конкурсна комісія із 9 осіб.
Призначення інших працівників відбувається за конкурсом, який проводять комісії із 5 осіб. Мінімум, троє членів кожної комісії повинні бути представниками ДБР. Таке правило встановив уряд в «Порядкупроведення конкурсу для призначення на посади у Державному бюро розслідувань».
Гранична кількість працівників ДБР – 1,5 тисячі осіб. Кількість працівників центрального апарату захищена грифом «для службового користування», тому про неї до публікації Труби раніше не повідомляли.
Судячи з порядку проведення конкурсів на посади в ДБР, працівників Центрального апарату відбирають конкурсні комісії із 5 осіб, а не представники комісій з 9-ти, в яку Президент делегував 3 осіб.

Коментарі