Секретар Хмельницької ОВК від кандидата Петра Порошенка перерахував висуванцю в Президенти від ВО "Свобода" майже мільйон гривень. Спостерігач від Ляшка на Дніпропетровщині вклав у кампанію націоналіста дещо менше – майже 450 тисяч.
Доходи центрального офісу ВО "Свобода" в першому кварталі 2019 року становили 13,83 мільйона гривень. Торік партія зібрала лише 6,2 мільйона.
Таке зростання, імовірно, пов'язане з виборами Президента України. ВО "Свобода" із союзниками висунули кандидатом Руслана Кошулинського. На його виборчу кампанію "Свобода" перерахувала 8,6 мільйона – майже три чверті надходжень за квартал.
У першому турі виборчий фонд кандидата від націоналістів отримав 11,5 мільйона від партійців і прихильників ВО "Свобода". Хто ж ці люди, Рух ЧЕСНОпроаналізував за гарячими слідами ще під час президентської кампанії.
Внески були різними: від майже мільйона, який надав юрист, секретар Хмельницької ОВК від Петра Порошенка Костянтин Раац, до кількох сотень або тисяч гривень від первомайських донорів партії.
Раац сказав, що вирішив профінансувати виборчу кампанію Кошулинського через добрі стосунки з очільником ВО "Свобода" на Хмельниччині.
"Мені пропонували кидати частинами. Але я, знаючи про те, що в мене є можливість закинути, закинув велику суму. І закидував я через "Приватбанк", а там наразі дуже жорсткий моніторинг коштів. Тому перед тим, як пропустити цю суму, перевіряли, звідки в мене ці гроші", – наголосив він.
До першої двадцятки внескодавців потрапили екс-нардепи Олег Гелевей, Олег Бондарчук, Юрій Сиротюк, Ігор Швайка.
Гроші переказували й депутати місцевих рад: Сидір Кізін з облради Житомирщини, фірми Володимира Валявки з Рівненської області, Миколи Аліфанова із Сум, Євгена Білінського зі Львова.
Цікавим донором є Олег Василенко з Дніпра, який перерахував 447 тисяч гривень. На виборах Президента він, імовірно, був спостерігачем від Олега Ляшка на Дніпропетровщині.
Фінансували партію й довірені особи та спостерігачі від Кошулинського. Наприклад, третій за розміром внесок зробив Руслан Лещишин, який був довіреною особою кандидата. Він пожертвував 488,23 тисячі гривень. Дружина Лещишина – начальник відділу організаційного, аналітичного та кадрового забезпечення виконавчого апарату Хмельницької обласної ради. Судячи з її декларації за 2018 рік, сім'я не мала грошей на фінансування кампанії Кошулинського.
Як писав раніше Рух ЧЕСНО, 2016 року головним донором ВО "Свобода" став її бухгалтер – 75-річний Ярослав Пелешак. Протягом півроку він переказав на рахунок "Свободи" понад 760 тисяч гривень, водночас отримуючи від партії зарплату. Згодом у НАЗК виявили, що інформація з фінансового звіту політсили не збігається з даними з банківських виписок. Згідно з партійним звітом, упродовж IV кварталу 2016 року декілька депутатів і партійців "Свободи" перерахували партії близько 2,3 мільйона гривень. Однак банківські документи свідчили про те, що ці кошти переказував той самий партійний бухгалтер Ярослав Пелешак. Конфіскувати ці внески, як вимагає закон, НАЗК так і не вдалося через затягнуту судову процедуру.
Під час передвиборчої кампанії Рух ЧЕСНО проаналізував звіти кількох кандидатів у Президенти. Серед донорів Олександра Вілкула виявилися менеджери підприємств Ріната Ахметова.
Серед тих, хто здійснював внески у виборчий фонд Володимира Зеленського, були люди, близькі до фігурантів справи про виведення коштів з "Приватбанку", помічники нардепів від "Батьківщини", "радикали" й меценати львівської богеми.
Майже половина внесків у виборчий фонд Анатолія Гриценка надійшла від мешканців Володимира-Волинського, райцентру у Волинській області. Жителі 30-тисячного міста перерахували Гриценку 28 мільйонів гривень.
Виборчий фонд кандидата в Президенти Олега Ляшка розміром 84 мільйони, окрім партії, профінансували троє нардепів та їхні бізнес-партнери.
Микола Габер отримав у свій виборчий фонд тільки 500 гривень, а Аркадій Корнацький написав пісню й надрукував її слова за 877,5 тисячі гривень накладом 1,1 мільйона примірників.
Рух ЧЕСНО наголошував, що на цих виборах було чимало технічних кандидатів. Їхні представники у виборчих комісіях, спостерігачі на різних рівнях насправді могли підтримувати висуванця іншої політичної сили.
Крім того, Громадський рух ЧЕСНО зібрав інформацію про кандидатів у Президенти у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Графіка і текст Олексія Півторака
Першим опублікував Рух ЧЕСНО
Коментарі
Дописати коментар